facebook
  • rezerwacje

Atrakcje

Krynica – Zdrój to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek uzdrowiskowych w Polsce. Niezależnie od pory roku i sposobu spędzania czasu – aktywnego lub rekreacyjnego – w Krynicy na pewno nie ma czasu na nudę. Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko z ciekawą historią i tradycjami. To przede wszystkim idealne miejsce do aktywnego wypoczynku przez cały rok! Góry, stoki narciarskie, dzika przyroda, piękne widoki, które można podziwiać pieszo lub na rowerze, a także wiele innych atrakcji dla małych i dużych…Prezentujemy najważniejsze z nich.

 

Wieża widokowa w koronach drzew - Słotwiny

Pierwsza w Polsce Wieża widokowa w koronach drzew o unikatowej drewnianej konstrukcji
Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to unikalne miejsce na mapie Polski. Skryta w sercu Beskidu Sądeckiego, pośród przepięknych lasów pasma Jaworzyny Krynickiej 49,5 metrowa wieża o wyjątkowej, drewnianej konstrukcji i prowadząca do niej ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna zapewniają nie tylko przepiękne widoki, ale również relaks i odprężenie.
Niezwykła drewniana konstrukcja Wieży o wysokości 49,5 metra znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Do Wieży prowadzi specjalnie skonstruowana, łagodnie wznosząca się drewniana ścieżka, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Przy projektowaniu ścieżki pierwszy raz w Europie zastosowano w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki.
Dzięki zastosowaniu wyjątkowego drewna z robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją, inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne. Umiejscowienie trasy w koronach drzew niewątpliwie potęguje doznania związane z podziwianiem piękna krajobrazu okolicy.
Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów. Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym.
Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia. Na Wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą.
Do Wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne i wyjątkowe drzewa, takie jak: buki, jodły oraz świerki.
Ten spektakularny projekt jest pierwszym tego typu w Polsce i w Europie, i ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu. To najwyższa drewniana wieża widokowa, zaprojektowana i wykonana przez polskich konstruktorów, architektów i cieśli.

https://wiezawidokowa.pl/krynica-zdroj/

 

Platforma widokowa 360 - Jaworzyna Krynicka

Platforma widokowa 360 to nowa atrakcja na szczycie Jaworzyny Krynickiej. Już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem miejsca z którego będzie można zobaczyć niemalże wszystko, bez względu na kierunek. Platforma widokowa 360 jest takim miejscem. Położona na wysokości 1022 m nad poziomem morza góruje nad wszystkim dostępnym wokół. Widoki z platformy w przysłowiowe 4 strony świata sprawią, że będzie chciało się wracać i przeżywać to jeszcze raz. Dla bardziej ciekawskich świata dostępne będą lunety widokowe wraz z panoramami gór i wzniesień. Teraz już nic nie będzie niewiadome. W górnego poziomu platformy dostępna będzie kilkunastometrowa zjeżdżalnia grawitacyjna dla najmłodszych. Otwarcie platformy widokowej zaplanowane jest na połowę sierpnia. 
Platforma jednocześnie pomieści około 50 osób i będzie rozciągać się na wysokości 124 metrów. Do dyspozycji odwiedzający będą mieli lunety widokowe skierowane w cztery strony świata. Dzięki nim możliwe będzie obserwowanie okolicy.

https://jaworzynakrynicka.pl/o-platformie

 

 

SZLAKI TURYSTYCZNE

Rekreacyjne spacery i piesze wyprawy to jedna z największych atrakcji Beskidu Sądeckiego. W Krynicy i okolicach zostało wytyczonych wiele szlaków turystycznych, o różnym stopniu trudności. Propozycje dla siebie znajdą zarówno amatorzy, rodziny z dziećmi, jak również bardziej wprawieni miłośnicy górskich wędrówek.

Więcej o szlakach turystycznych

  

 

TRASY ROWEROWE

Lubicie spędzać czas na dwóch kółkach? Krynica-Zdrój jest miejscem idealnym dla Was! Malownicze trasy rowerowe w miasteczku i okolicach zaspokoją potrzeby początkujących i zawodowców. Emocje gwarantowane! Wybierz trasę dla siebie i zwiedzaj Krynicę na rowerze.

Opisy i mapy tras rowerowych

  

 

TRASY NARCIARSKIE

Historia sportów zimowych w Krynicy-Zdroju sięga początków XX w. Obecnie Krynica-Zdrój jest jednym z największych i najlepiej rozwijających się kurortów narciarskich w Polsce.  Jaworzyna Krynicka, Słotwiny, Tylicz, Wierchomla, a także stok narciarski w samym centrum miasta – tu każdy znajdzie miejsce do szusowania na miarę swoich możliwości.

Więcej na temat tras narciarskich

  

 

KOLEJ GONDOLOWA NA JAWORZYNĘ KRYNICKĄ

To jedna z największych atrakcji Krynicy-Zdroju, a jednocześnie najdłuższa i najbardziej nowoczesna kolej tego typu w Polsce. Podróż na szczyt Jaworzyny Krynickiej (trasa ma długość 2 211 metrów) trwa ok. 7 minut. Z sześcioosobowych wagoników rozciągają się piękne widoki na Beskid Sądecki. W gondolach można przewozić rowery, a zimą sprzęt narciarski.

Więcej na temat kolei gondolowej

  

 

KOLEJ LINOWA NA GÓRĘ PARKOWĄ

Ze stacji tuż obok krynickiego deptaku można wyruszyć na Górę Parkową. Podróż wagonikami, które poruszają się po torach trwa ok. 3 minut, a trasa ma długość ok. 650 m. Na szczycie Góry Parkowej czekają rynny, ślizgawki, zjeżdżalnia pontonowa, „czarodziejski dywan”, park linowy – to tylko niektóre z atrakcji!

Więcej na temat kolei linowej

  

 

WODY LECZNICZE I MINERALNE

To z nich Krynica-Zdrój słynie na całą Polskę. Zuber, Jan, Słotwinka, Józef, Mieczysław, Tadeusz….wody lecznicze z Krynicy potrafią zdziałać cuda! Ich niezwykłe właściwości docenił prof. Józef Dietl – jeden z twórców polskiej balneologii (wodolecznictwa). Tradycje uzdrowiskowe w Krynicy mają już ponad 200 lat, a miasto nadal przyciąga rzesze kuracjuszy nowoczesną bazą sanatoryjną.  

Przeczytaj więcej o wodach leczniczych i mineralnych

  

 

WYDARZENIA KULTURALNE

Krynica-Zdrój to nie tylko sport i turystyka aktywna. To także wydarzenia kulturalne na światowym poziomie. Co roku w wakacje do Krynicy zjeżdżają tłumy miłośników opery i operetki na jedyny w swoim rodzaju Festiwal im. Jana Kiepury.

Coraz większą popularnością cieszą się także wiosenne koncerty w odrestaurowanym wnętrzu Pijalni Głównej, organizowane pod hasłem „Krynica źródłem kultury”. Perfect, Lady Pank, Kult, Dżem, Enej, Hey, Ira, Happysad, Sylwia Grzeszczak, Lemon – na koncertach w Pijalni goszczą prawdziwe gwiazdy!

A jeśli komuś bliższy jest uzdrowiskowy klimat….polecamy koncerty Orkiestry Zdrojowej.

  

 

MUZEA

Najbardziej znane to Muzeum Nikifora – jednego z najwybitniejszych malarzy naiwnych na świecie, który żył i tworzył w Krynicy-Zdroju. Naprawdę nazywał się Epifian Drowniak i był Łemkiem. Jego talent został doceniony dopiero po jego śmierci.

Dużą popularnością cieszy się także Muzeum Zabawek – miejsce magiczne, w którym można obejrzeć zabawki od starożytności aż po lata 80. XX wieku. Teatrzyki, szopki, zabawki filmowe, lalki, militaria, klocki, zwierzęta…dają radość nie tylko dzieciom.

  

 

 Fot.: www.krynica-zdroj.pl  www.muzeum-zabawek.pl www.pkl.pl