Atrakcje

Krynica Zdrój to założona w 1547 roku przez Danka z Miastka (aktualnie Tylicz) wieś. Początkowo założona została jako Krzenycze. Od momentu jej założenia aż do pierwszego rozbioru Polski należała do tzw. Kresu Muszyńskiego, który z kolei należał do krakowskich biskupów. W roku 1793 niejaki Franciszek Stix von Saunbergen, urzędnik austriacki, kupił ową ziemię. Miał nadzieję na założenie w tym miejscu zdrojowiska. Powstały więc wtedy pierwsze domy zdrojowe, lecz dopiero po 1856 roku nastąpił bardzo gwałtowny rozwój. Wszystko dzięki działalności prof. Józefa Dietla. W 1877 r. działało tutaj już 11 domów uzdrowiskowych. Ponadto były tutaj aż 64 domy prywatne. Mniej więcej w tym samym czasie uruchomiono tutaj Komisję Zdrojową. U schyłku stulecia naszą miejscowość Krynice Zdrój wizytowało blisko 6000 kuracjuszy w ciągu roku. Kolejne prężne działania rozwojowe tego uzdrowiska przypadają na pierwsze lata XX wielu. Wtedy też zaczynają powstawać nowe wille i pensjonaty, niektóre z nich wyjątkowo ekskluzywne. W tym samym czasie prof Rudolf Zuber odkrył i przebadał Perłę. Perła jest uzdrowiskiem europejskim, wodą leczniczą Zuber. Jest najsilniejszą wodą leczniczą w Europie! W 1911 roku doprowadzono nową linię kolejową co wzmocniło zainteresowanie Krynicą i uruchomiło nowy napływ kuracjuszy. Również w 1911 roku Krynica Zdrój uzyskała prawa miejskie. W 1938 roku odnotowywano w Krynicy aż 38000 odwiedzin rocznie! W 1937 roku, w styczniu, w Krynicy bawiła w podróży poślubnej księżniczka Juliana - królowa Holandii. Odwiedziła Krynicę wraz z mężem, księciem Bernardem. Od stycznia 1944 do lutego 1945 Krynica Zdrój była siedzibą Ołeksandera Małynowśkiego - apostolskiego ordynariusza Łemkowszczyzny. Do 18 stycznia 1945 roku Krynica znajdowała się pod okupacją. Niestety wojna nie oszczędziła także naszej pięknej Krynicy Zdrój. Wycofujący się stąd Niemcy zabrali ze sobą niemal wszystkie urządzenia, a wkraczające po nich wojska Armii Czerwonej całkowicie i bez skrupułów zdewastowały to, co pozostało. Z wojny odrodziliśmy się tak naprawdę dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych. Nie licząc istniejącej już kolei ziemno-linowej z 1937 roku na Górę Parkową w roku 1997 uruchomiona została kolejka gondolowa wioząca podróżnych na Jaworzynę (1114 m n.p.m.).  Nowa kolejka jest w stanie przewieźć 1200 osób w ciągu jednej godziny. Dzięki inwestycji w nową kolejkę Krynica-Zdrój stała się dużym ośrodkiem narciarskim. Od tamtej pory wzrosła też liczba osób (w tym właśnie głównie narciarzy) zainteresowanych wypoczywaniem wśród atrakcji Krynicy Zdrój. Jsteśmy przekonani, że każdy spragniony spokoju, ciszy i natury chciałby spędzić tutaj wczasy. Krynica Zdrój jest do tych celów miejscem idealnym.

 

 

Najstarszym budynkiem mieszczącym się w naszej malowniczej Krynicy Zdrój jest "Słotwinka", pijalnia wybudowana tutaj w 1806 roku. Na początku stała na miejscu Pijalni Głównej, która aktualnie stoi na krynickim deptaku z 1971 roku. To tutaj na trzech i pół tysiąca metrach kwadratowych (!) znajduje się wspaniała i wielka sala koncertowa oraz bajecznie piękny ogród zimowy. Na samym początku drugiej połowy XIX wieku pijalnia Słotwinka musiała zmienić swoje miejsce, w konsekwencji przenosząc się do Parku Słotwińskiego. Aktualnie otwierana jest sezonowo. Całkiem niedaleko znaleźć możemy Koncertową, której długa historia sięga aż do 1870 roku. Wybudowano wówczas Pawilon, który nazwano Słotwiński Pawilon Koncertowy i pełnił wtedy funkcję adekwatną sdo swojej nazwy. W ówczesnych latach grano tam koncerty a sam park był ulubionym miejscem kuracjuszy odwiedzających Krynicę Zdrój. W 1989 roku budynek przeszedł remont generalny, który nie ingerował jednak w jego stylistykę. Aktualnie funkcjonuje jako Restauracja Koncertowa.

Kolejnym zabytkiem i atrakcją naszego uzdrowiska są Łazienki Borowinowe wybudowane w 1881 roku, Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66. W centrum naszego deptaku wznosi się neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy postawiony tutaj w 1889 roku, w którym niegdyś mieściła się pijalnia wody "Mieczysław". W 2007 roku pijalnia wody została wyremontowana i ponownie otwarta dla kuracjuszy.
Na tyłach omawianego domu, w bliskim sąsiedztwie potoku Kryniczanki przy Bulwarach Dietla, wzniesiono piękne wille. W jednej z owych willi, o nazwie "Romanówka", od roku 1994 znajduje się Muzeum Nikifora, właściwie Epifaniusza Drowniaka (żyjącego w latach 1895-1968). Był on malarzem krynickim,  prymitywistą z pochodzenia łemkowskiego o światowej sławie. Nazywano go także Matejką Krynicy.

 

 
 
W niedalekim sąsiedztwie Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa wybudowana w okresie międzywojennym na miejscu Pawilonu orkiestry uzdrowiskowej. W muszlę wmurowana została tablica pamiątkowa na cześć związanego z Krynicą Zdrój Janem Kiepurą (1902-66). Na początku lat 20 ubiegłego stulecia, za zarobione na scenach świata pieniądze wybudował on w Krynicy-Zdroju willę Patria. Willa powstała według projektu Bohdana Pniewskiego i kosztowała trzy miliony dolarów. Było to także miejsce kręcenia kilku filmów przy końcu lat trzydziestych. Niedaleko muszli koncertowej stoi Nowy Dom Zdrojowy wybudowany w 1939 roku. Całkiem niedaleko jest także wybudowany w 1906 roku pomnik Adama Mickiewicza.